Ob dnevu Zemlje: Poberi svoj EGO in odMUvaj svojo plastiko

Svetovni-dan-zemlje-WEB-img-4

Ljubljanske mlekarne, Tetra Pak, Ekologi brez meja in Slovenska potapljaška zveza smo na skupnem posvetu ob svetovnem dnevu Zemlje pozvali k odgovornemu odnosu do skupnega planeta ter k premišljeni rabi odpadne embalaže v vsakdanjem življenju.

Posvet si lahko v celoti ogledate tule.

Po podatkih Statističnega urada RS v Sloveniji vsak posameznik letno odvrže preko 113 kilogramov odpadne embalaže. To je le eno od zaskrbljujočih dejstev, ki je odmevalo na današnjem posvetu ob svetovnem dnevu Zemlje. Ljubljanske mlekarne, Tetra Pak, Ekologi brez meja in Slovenska potapljaška zveza bomo zato v prihodnjih mesecih skupaj spodbujali potrošnike in podjetja, da se priključijo pozivu »Poberi svoj EGO in odMUvaj svojo plastiko«.  Sodelujoči si namreč delimo mnenje, da lahko prav vsak od nas po svojih močeh prispeva k čistejšemu okolju – tudi tako, da pravilno ravna s svojimi odpadki in da v korist okolja ter prihodnjih generacij pobere in ustrezno odvrže tudi drugo odpadno embalažo  v naravi.

Vodja korporativnega komuniciranja v Ljubljanskih mlekarnah Maja Kalan Pongrac je ob tem izpostavila, da »Ljubljanske mlekarne že vrsto let odločno korakamo po poti postopnega zmanjševanja svojega ogljičnega odtisa, saj se zavedamo, da mora prav vsako podjetje premisliti svoje poslovne procese tudi z vidika okoljske odgovornosti«. Ljubljanske mlekarne s tem v mislih že vrsto let za svoje izdelke uporabljamo kartonsko embalažo Tetra Pak. Ta je pretežno narejena iz naravnih obnovljivih virov (les) in jo je mogoče v celoti reciklirati. Vodja korporativnega komuniciranja je ob tem poudarila, da »smo v Ljubljanskih mlekarnah prvi v Sloveniji zaprli interno snovno zanko za embalažo Tetra Pak, na kar smo zelo ponosni. Od uvedbe certifikata EMAS, ki smo ga prejeli kot prvo podjetje v živilsko-predelovalni panogi, vztrajno zmanjšujemo emisije v okolje, nadzorujemo porabo naravnih virov, v proizvodnih obratih pa imamo nameščene svoje čistilne naprave in vzpostavljen premišljen sistem ločevanja odpadkov.« Tetra Pak kartonska embalaža na Mu in Ego jogurtih že vrsto let pomaga manjšati vpliv podjetja na okolje, tokrat pa smo njeno učinkovitost dopolnili še z bolj enostavnim odpiranjem pokrovčka. Nov Tetra Top® bo uporabnikom izdelka namreč omogočil lahkotno odpiranje z enim samim zasukom.

Dina Epifanova, vodja trajnostne preobrazbe iz družbe Tetra Pak, je na posvetu povedala: »Z Ljubljanskimi mlekarnami odlično sodelujemo že leta. Njihovi jogurti Mu in Ego so edini slovenski jogurti v Tetra Pak embalaži, ki jo pretežno sestavlja obnovljiv material. Letos bomo jogurtom dodali še nov način odpiranja, ki bo enostavnejši za uporabo. Dodajam še, da je naša kartonska embalaža preprosta za recikliranje. Po uporabi embalažo enostavno sploščimo, tako da zavzame zelo malo prostora v zabojniku. Sortiranje in razvrščanje sta zato enostavnejša. Oznaka FSC™ na embalaži pa zagotavlja, da je karton narejen iz lesa, pridobljenega iz odgovorno upravljanih gozdov. Nenehno pogozdovanje namreč nadomešča vsako posekano drevo.«

Predsednica Ekologov brez meja Urša Zgojznik je v svoji razpravi izpostavila, da je zelo pomembno kontinuirano ozaveščanje: »Količine odpadne embalaže rastejo, delež kakovostne plastike pada, redno prihaja do težav pri prevzemanju, stopnja recikliranja je nizka, ponovna raba še redkejša, snovi pa redko zakrožijo večkrat. Odpadna embalaža pa kljub vedno večjemu ozaveščanju, recikliranju in Evropski direktivi še vedno ostaja ena od največjih onesnaževalcev okolja. Zato je pomembno, da še naprej in še glasneje ozaveščamo ljudi, organiziramo akcije, informiramo … Vse to so, gledano dolgoročno, uspešni ukrepi.«

Marko Gajič, predsednik komisije za ekologijo pri Slovenski potapljaški zvezi, pa je na posvetu dodal, »da v zadnjem času v vodah prevladujejo odpadki, ki so posledica vandalizma in objestnosti, kot so prometni znaki, kolesa, klopi, pločevinke, steklenice, nakupovalni vozički, baterije, varovalke … Čistilne akcije se izvajajo že približno 30 let – od takrat do danes se je veliko obrnilo na boljše. Vendar še vedno vsako leto iz vode potegnemo okoli 5 ton odpadkov. Načini in vrste onesnaževanja se namreč stalno spreminjajo. V odtoke odtekajo kemične snovi, ki jih vsakodnevno uporabljamo za umivanje … Potrebno se je zavedati, da je čiščenje odpadnih voda namenjeno zmanjševanju organskega onesnaženja in ne eliminaciji nevarnih snovi.«

 

Kaj je novega?

Prijavite se na e-obvestila in boste izvedeli prvi.
Prijavi me